Bezi Atma Zamanı

Çocuk ve Yumurta
Şubat 27, 2017
Öpücük Hastalığı
Şubat 27, 2017

Bezi Atma Zamanı

Tuvalet eğitimine başlamadan önce meleğinizin buna hazır olduğunu gösteren işaretleri sizler değerlendirmelisiniz. Çünkü hazır olmayan bir çocukta başarısızlığa uğrama olasılığı çok yüksektir. Çocuğun fiziksel, zihinsel ve psikososyal olarak hazır olduğunu gösteren belirtiler vardır.
Fiziksel belirtiler; Kuru kalkma, gün içinde 2 saatten uzun kuru kalma, ıslak bez sayısının azalması, düzenli barsak hareketlerinin varlığı, oturma, çömelme, yürüme gibi hareketleri rahatça yapabilme, ıslak ve kuru arasındaki ayrımı farkedebilmelidir.
Zihinsel belirtiler; Sıkıştığını ifade edebilme, söylenenleri yapabilme, kaka ya da çiş geldiğini farketmedir.
Psikososyal belirtiler; Aile bireylerini taklit etmeye hevesli olma, anne ve babasını memnun etmeye isteklilik, kakalı ya da ıslak beze katlanamama, 5-10 dakika tuvalette oturmaya razı olma, kendinden büyük çocukların nasıl kaka yaptığını merak etme gibi davranışların varlığıdır.
Eğer ki bu belirtiler meleğinizde mevcutsa ve 24 ayını yani 2 yaşını doldurmuşsa sağlıklı ve mutlu olduğu bir dönemde rahatlıkla eğitime başlayabilirsiniz. Asla unutulmaması gereken ” Her çocuğun gelişimi farklıdır”.

Kliniğimde tuvalet eğitim desteği tarafımca verilmektedir.