Bir Mucize Anne Sütü

Çocuk ve D Vitamini
Şubat 21, 2017
Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu
Şubat 21, 2017

Bir Mucize Anne Sütü

ANNE SÜTÜ; Şu ana kadar yapılan ve yapılmakta olan araştırmalarda henüz açıklanamayan birçok özelliği olan daha alternatifi bulunamayan bir mucizedir.  Anne sütü ilk altı ay bebeğin büyümesi için gerekli tüm besinleri içerir.Annede ve bebekte bulunan önemli birkaç hastalık (HIV,Tuberkuloz, Galatozemi, Fenolketonüri gibi) dışında ve kullandığı ilaçları sorguladıktan sonra ilk altı ay tek besin olarak öneriyoruz. Doğumdan sonra ilk haftalarda salgılanan süt kolostrum olup özellikle bebeğinizin bağışıklığı için önemli proteinler içermektedir ve her damlası çok kıymetlidir. Anne sütünün koruduğu hastalıklar özellikle ishal, otit, menenjit, enfeksiyonlar, obesite, diyabet, lenfoma, inflamatuar barsak hastalıkları vs. sayılabilir. Anne sütünde bol miktarda büyüme ve santral sinir sistemi gelişiminde önemli olan Taurin ve Glutamik asit aminoasitleri bulunur. Antioksidan özellikteki A,C ve E Vitaminleri inek sütünden daha fazladır. Anne sütünde eksik olan K ve D Vitamini de bebeklere dışarıdan verilmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerde su önermiyoruz. Anne sütünü artırmak için bol sıvı en güzeli bol su öneriyoruz. Sütün salgılanması için gerekli uyarı ilk aylarda iki saatte bir düzenli emzirmekle sağlanır. Bebeği sık emzirmek sütü salgılatıcı en önemli faktördür. İdeali 15 er dakika her iki memeyi emzirmektir. Eğer ki bebeğiniz herhangi bir nedenden dolayı ememiyorsa iki saatte bir düzenli sağılmalıdır. Anne sütü yapımı annenin beslenmesinden çok bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu artar.

Doğru emzirme tekniğinde,                      

  • Bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda düz bir hat üzerinde olmalı,                                  
  • Bebeğin burnu meme başı hizasında olcak şekilde yüzü memeye bakmalı,
  • Anne bebeği kendi vücuduna yakın tutmalı,
  • Anne işaret parmağı ile memeyi alttan desteklemeli,başparmak memenin üstünde olmalı,
  • Bebek ağzını geniş açtığında, bebeği alt dudağı meme ucunun altına gelecek şekilde  çabucak memeye yaklaştırılmalı,
  • Bebek ağzıyla yalnız meme ucunu değil etrafındaki kahverengi alanı (aerola) da kavramalı,çenesi memeye dayanmalıdır.
  • Emzirirken bebeğin anne göz teması kurması ve annenin diğer eli ile bebeğin başını okşaması ince bir ses ile sevgi sözcükleri mırıldanması bebeğin güven ve sevgi duygusunu pekiştirir.

Bebeğinizin günde en az beş kez idrar yaparak bezini ıslatması,doğumdan sonra 15.günde doğum ağırlığına ulaşması ve ayda en az 500 gr alması yeterli anne sütü aldığının en önemli göstergesidir.

Kliniğimde Anne adayları ve Annelere Emzirme Desteği ve Eğitimi tarafımca verilmektedir.