Çocuk ve Demir Eksikliği Anemisi

Parabenler
Mart 6, 2017
İnfantil Kolik (Gaz Sancısı)
Şubat 21, 2017

Çocuk ve Demir Eksikliği Anemisi

Çocukluk çağının en sık görülen Nutrisyonel (besinsel) eksikliği ve anemisidir. En sık neden yetersiz alım olup,500 ml/gün üzeri inek sütü alımı, Parazitozlar, Kan kaybı, Bazı doğuştan kalp hastalıkları ve diğer nedenleridir, Düşük doğum ağırlığı olan bebekler, prematüreler,inek sütüne erken başlamak, katı gıdalara erken başlamak, fazla çay tüketimi, yetersiz C vitamini alımı, az kırmızı et tüketimi, düşük sosyo ekonomik düzey, Demir Profilaksisine başlamamak ise risk yaratan durumlardır. En sık 6-24 aylar arasında görülür.

  • Halsizlik
  • Solukluk
  • Huzursuzluk
  • Toprak yemek.
  • Sert yüzeyleri yalamak (Pika) en sık semptomlardır.

Ülkemizde sağlık bakanlığınca prematürelerde ikinci ayin sonunda term bebeklerde dördüncü ayın sonunda Profilaksi (anemiden korumak için düşük doz alım) önerilir. 9.ayda da kandan demir profili bakılarak sağlık bakanlığınca tarama yapılır.

Beyin gelişimi başta olmak üzere vücudumuzda birçok fonksiyonda önemli görevleri olan demir minerali en çok kırmızı et, beyaz et, yumurta, mercimek başta olmak üzere tüm baklagillerde, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve meyvelerden üzümde bol bulunur. Eczanelerde çok fazla demir minerali içeren ürünler mevcuttur. Yan etkileri de (en sık kabızlık) göz önünde bulundurularak çocuğunuz için en uygun olanına hekiminiz karar verecektir. 

Lütfen çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için Sağlık Bakanlığı tarafından başlanılan demir damlalarını kullanınız.

Kliniğimde dEMİR EKSİKLİĞİ Anemisi tanı tedavi ve takibi yapılmaktadır.