Omega 3

Çocuklarda Beslenme
Mart 1, 2017
Ateş Düşürücüler
Mart 6, 2017

Omega 3

 Omega 3 yağ asitleri insan vücudunda üretilemeyen özellikle beyin ve retina için hayati önem taşıyan esansiyel (elzem) çoklu doymamış yağ asitleridir. Yapılan çalışmalarda Antiinflamatuar (iltihapazaltıcı), Analjezik (ağrıazaltıcı), Antitrombotik (pıhtıönleyici), Antimitojenik (kanserönleyici) etkileri gözlenmiştir. Otoimmun hastalıklarda, Crohn, Kolon kanseri, koroner arter hastalığı Meme ve Prostat kanserinde Alzheimer da
önleyici ve düzeltici etkileri gözlenmiştir. En fazla yağlı olan özellikle kuzey soğuk su balıklarında uskumru, somon, ton, sardalya, palamutta bulunmaktadır. Keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği ve yeşil yapraklı sebzelerde özellikle semizotu ve lahanada da bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitleri bebeğe plasenta yolu ile geçer. Anne sütündede bulunan omega 3 ve 6 yağ asitlerinin bebeğin büyüme ve gelişmesinde önemli olduğu kanıtlanmıştır. Haftada iki üç gün yağlı balık tüketerek günde 0.5-1 gr kadar vücudumuz için gerekli Omega 3 ü alabiliriz. 1 gr balık yağı için Uskumru (60-250gr), Somon (50-100gr), Hamsi (60-100gr) , Sardalya (60-100gr) tüketilmesi gerekmektedir.Günümüzde balıklarda biriken toksinler ve civada tehlike oluşturduğu için özellikle balık tüketiminde genç balıkları tercih etmeliyiz.
Bebekler sadece Annesütü alıyorsa ve anne haftada iki üç gün yağlı balık tüketiyorsa ilk altı ay takviyeye gerek yoktur. Yedinci aydan sonra çocuk haftada iki üç gün yağlı balık tüketiyorsa takviyeye gerek yoktur. Ancak balık tüketemeyen çocuklarda günlük 250-500 mg 6 yaş sonrası çocuklarda 0.5 – 1 gr arasında balık yağı tüketimi önerilmektedir.Günümüzde piyasada çok fazla çeşit balık yağı preparatları olup maalesef ki balinaların karaciğerinden üretilen omega 3’den fakir balık yağlarıda bulunmaktadır. Ayrıca vitamin kompleksi ile birleşmiş balık yağı ile birlikte ek olarak vitamin kullanan çocuklarda ciddi vitamin toksisiteleri (zehirlenmeleri) görülmektedir. Hekim olarak önerim balık yağı kullanmadan önce pediatri hekiminize uygun doz için mutlaka danışınız. Her balık yağında aynı miktar omega üç bulunmamakta olup bazen balık yağının fazla kullanımındada yan etki olarak kanama bozuklukları görmekteyiz. Ben hekim olarak yapılan çalışmalara dayanarak  özellikle fetal hayatta (anne karnında) başlayan ve üç yaşına kadar aktif bir şekilde büyüyen beyin hücreleri için balık yağını yeterli balık tüketemeyen çocuklarda 6 aydan sonra öneriyorum.