Yenidoğanda Göbek Bakımı

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu
Şubat 21, 2017
Çocuklarda Beslenme
Mart 1, 2017

Yenidoğanda Göbek Bakımı

Göbek bağı; doğumda bebeğin cildinin 1.5-2 cm üzerinden kesilir, klemplenir, üzerine temiz bir sargı bezi sarılır,günler içinde parlak, jölemsi şeklini kaybedip rengi kahverengiye döner, kurur ve 1-3 hafta içinde kendiliğinden düşer. Yenidoğan enfeksiyonlarının önemli bir nedeni göbek bağı etrafında kolonize olan bakterilerdir, bu yüzden doğumdan sonra göbek bağı TEMİZ VE KURU tutulmalı bakımı en az günde bir kez yapılmalıdır.
Güçlü antiseptik özelliği, kolay ulaşılabilirliği ve düşük maliyeti nedeni ile etil alkolün %70’lik çözeltisi birçok merkezde göbek bakımı için önerilmektedir. Bakım yapmadan önce mutlaka ELLER YIKANMALI, temiz bir pamuk veya sargı bezi üzerine dökülen alkol çözeltisi ile klemp sağa ve sola çevrilerek göbek bağının hem altına hem üstüne günde bir kez bakım yapılmalıdır. Göbek bağının altına bakım yapılmazsa göbek bağının geç düşmesine neden olabilir,unutulmamalıdır. Alkol çözeltisi göbek bakımı için uygun değilse cilt tahrişlerine neden olabilir unutulmamalıdır. Yapılan bazı çalışmalarda göbeğin kuru ve açıkta temiz bir şekilde bırakılmasının yeterli olduğu göbek bakımı için kullanılan antiseptiklerin ve alkol çözeltisinin göbeğin geç düşmesine neden olduğu da savunulmaktadır. Eğer gerçekten temiz ve kuru tutabiliyorsanız bakım yapılmayabilir. Göbek bakımı için Povidin İyot çözeltisi asla kullanılmamalıdır. Göbek güdüğü açıkta kalacak şekilde bezi bağlanmalıdır. Göbek düşmeden bebek yıkanabilir ancak göbek bağı yıkanırken korunmalı ve banyodan sonra hemen kurutulmalıdır. Eğer ki göbek güdüğü etrafında kızarıklık olursa, beraberinde bebeğinizde ateş olursa, göbekten irin aktığını ve kötü kokmaya başladığını farkederseniz hemen uzman bir hekime başvurunuz. Göbek bağı üçüncü haftada hala düşmemişse, düştükten sonra kanama mevcutsa, düştükten sonra göbekte parlak sarı bir görünüm mevcut olup akıntı olursa mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.

YENİDOĞANDA GÖBEK BAĞI ENFEKSİYONLARI TANI VE TEDAVİ VE GÖBEK GRANÜLOMU TEDAVİSİ (LOKAL GÜMÜŞ NİTRAT UYGULAMASI) YAPILMAKTADIR.